DENÍK

OMLUVA: Předem se omlouvám za překlepy, hrubky a nespisovnou češtinu, ale já prostě takhle mluvim.
Nazdar a sorry!

A taky chci poděkovat Ivetě za trpělivost při přepisování těch mejch čmáranic.

Cároš(ek)

 

            Jak začít ? To se tak nějak obecně vědělo, že se letos Vašek s Ivetou místo tradiční skupinové cesty do světa chystají vyrazit jen tak sami ve dvou do Ekvádoru, aby si vyřešili nějaké vnitřní problémy jejich vztahu. No a necelej měsíc před odletem seděl Venca s Cárošem po koncertě Půl tváře nad pivem a panákama a z Vaška najednou vypadlo: „Hele, Cáro, nechceš jet s náma ?“ No a protože takováhle nabídka se neodmítá, tak Cára teda jel s nima.

ÚT 12.února

Večer před odletem jsme (stejně jako každé úterý) zašli do Špatnejch časů na pár piv, rozloučit se s kamarády, otočili jsme dvě kola vodek a vyslechli si Bóďovu radu na cestu: „Nezapomeň si vzít teplý fusekle, sádlem namazaný boty a hlavně TATRANKU, ty debile!“

STŘ 13.února

Na ruzyňské letiště nás veze Cárův kámoš Marek. Necháváme si za pade zabalit batohy do igelitu, potom podstupujeme anabázi s imigračními úředníky Spojeného království, necháváme si odbavit batohy (kluci cca 18kg, Iví asi 15) a kolem osmý hodiny už jsme v bezcelní zóně. Tady ve free shopu kupujeme ještě plechovková pivka na cestu k letadlu. Potkáváme Vencova kamaráda Martina (Vašek nastupoval na jeho pracovní místo), kterej letí služebně do Milána, ale kvůli špatnému počasí v Itálii možná nikam nepoletí…. Popíjíme společně pivko a kecáme. Nám to na rozdíl od Martina letí přesně na čas (915), takže se loučíme a jdeme na to. Cára, kterej poletí poprvé v životě, se docela těší. A tady začíná první zápis v deníku: „tak jo, letíme, čas 1039, Iveta spí, nedali nám pivo - jenom bagetu, jogurt s koblihou a kafe… 1130 jsme nad Londýnem (časovej posun je mínus 1 hodina), kluci se mačkají na Ivetu (už nespí), která sedí u okýnka – je docela pěknej výhled na všechny ty slavný památky (sorry, ale na názvy si nevzpomenu). Busem přejíždíme na terminál 3 letiště Heathrow. Po odbavení ještě Venca podstoupil osobní prohlídku a ve 1340 se náš Boeing 737/500 (lidičky, to je letadlo jako kráva!) odlepil od země. Kluci si objednávají piva, Ivet houbu (netuší, že na dlouho poslední…), pak dostáváme jídlo, další pivka a usínáme, střídavě posloucháme rádio nebo sledujeme TV. Fasujeme nějaké formuláře (imigrační kontrola USA), pokoušíme se je správně vyplnit, no uvidíme… Dostáváme další jídlo, Iveta pro všechny objednává houbu. V šest hodin odpoledne (USA času – posun oproti Praze je mínus 6 hodin) jsme v Miami. Je tady děsně dusno, teplota 28°C. Imigrační kontrolu jsme zvládli v pohodě – jdeme hledat batohy (na Ruzyni nám je odbavili pouze do Miami, dál se musíme starat sami). K Ivetě se cestou k báglům přimotal malej pejsek a začal čmuchat, no a vyčmuchal naše řízky, které nám ošklivá obtloustlá Američanka nekompromisně zabavila. Sebrala nám dokonce i jabka, čůza jedna. Takže máme bágly a jsme bez večeře, ach jo. Amerika nás zklamala hned na začátku a to nás tady čeká ještě skoro 24 hodin čekání na zítřejší let do Quita. Venca zjistil, že mu ve velkým báglu praskla plechovka pivka a celej batoh je mokrej a „smrdí“ pivem. Dáváme si bágly do úschovny (bagage storage) za 5$ za kus a jdeme se podivat ven, kde mezitím začalo pršet. Pořád je hnusně dusno, jdeme do haly, kde je aspoň klimatizace. Rozbíjíme „tábor“ mezi několika sedačkami a hrajeme kostky. Najednou se za námi ozve český ženský hlas: „Kam jedete ?“. Je to krajanka Marie, která vyráží na měsíc sama do Kostariky. Kostky vyhrála Ivet. Pořád vzpomínáme na zabavené řízečky paní Nelibové, nakonec už to nevydržíme a jdem si aspoň koupit dvojitej hamburger (za 3$), je pěkně hnusnej.

ČT 14.února

Čas 525 – po troškách jsme něco málo naspali. Na letišti začíná normální den. Všude jsou americké vlajky a Medvídek Pú, začíná nás to srát, to čekání je nekonečný. Kolem osmé se loučíme s Marií a místní MHD, linkou J za 1.5$, vyrážíme podívat se na Miami Beach. Je to tady hnusný, takový umělý, kýčovitý – samej hotel s bazénem, palmy…, je to divný. Je pod mrakem. Svačíme chleba s paštikou, kolem nás pobíhaj pomatený Amíci, některý sotva choděj…. Začíná pršet. Zpátky na letiště jedeme asi na černo, protože neplatíme. Řidič-černoch se jenom usmívá. Na letišti se snažíme vypátrat, kam se půjdeme odbavit, ale zjišťujeme, že máme ještě čas. Jdeme na kafe (1$) a kolu (2$), potom v bance rozměňujeme větší bankovky. Jsme všichni tři unavení, nevyspalí a začínáme být na sebe i protivní (taková malinká ponorka hned na začátku). Ufff, konečně je náš čas, jdeme se odbavit. Zastavila nás security bába, kontrola, jestli nevezeme spreje, zbraně a spol. Američani jsou po 11.září hodně opatrný, skoro až moc….. Čekáme ve frontě na odbavení asi 20 min. Vypadá to drsně, nejdřív nám sebrali letenky a když naše bágly projeli bez potíží kontrolou s rentgenem (nechápu to do dneška, Venca měl přece v báglu kasr a sprej na nohy, Iveta zase lak na vlasy a deodorant), tak se usmály (nebo se o to aspoň pokusili) a vrátili nám lupeny. Potřebujeme zabít poslední hodinku a půl času a tak jdeme hrát kostky, vyhrál Václav (1052 bodů). Cestou k letadlu podstupujeme několik dalších rentgenů a osobních prohlídek. Konečně se naše letadlo rozjíždí po runwayi, zařazuje se do fronty asi pěti letadel (za náma jich čeká dalších 10 a už se vznášíme nad Miami a míříme do Quita. Po pivíčku a jídle usínáme a budíme se až těsně před přistáním v Quitu (čas 2125). Tam nás čeká snad už poslední imigrační kontrola, při které se úředník vyřizující naše papíry nezajímal ani tak o správnost vyplněných formulářů, ale spíš o Ivetu. Žlutým taxíkem se za 5$ vezeme do hotelu Grand. Bydlíme všichni za 8,5$, kluci si dávaj` pivko z domova a Iveta se sprchuje, Venca straší, že na nás nezbyde teplá voda… :o))

PÁ 15.února

Budíme se kolem sedmý hodiny, venku svítí sluníčko. Na balkóně vaříme na liháči vodu na kafe, dáváme se desinfekčního panáka vodky, plechovku pivka a dopíjíme zbytky vína z letadla. Iveta se šla „tvořit“ do koupelny. Snídáme, balíme malý baťůžky, matláme se opalovacím krémem a vyrážíme do města. Ulice jsou plné obchůdků – všichni prodávají všechno. Jdeme pořád do kopce, sluníčko sluní, co se do nás vejde, chladíme se dvoulitrovkou balené vody (0,65$). Zkoušíme někde sehnat malou plynovou bombu na vaření, ale marně, škoda. Většina domů je rozestavěných, aby se nemuseli koulaudovat a tudíž platit daně. V ulicích starého města je pěkněj bordel, všude se válí odpadky a pobíhají toulavá psiska. Jdeme pořád do kopce, podle průvodce to vypadá, že jsme si vyšlápli na kopec El Tejar (téměř na vrchol). Prohlížíme si místní tržnici, kde Ivet si dává nanuka (0,25$). V hotelu platíme za další noc a jdeme do hospůdky na pivko. Mají Pilsener, asi nejrozšířenější značku piva v Ekvádoru, obsah 0,578 litru za 1$. Studujeme průvodce, mapu a plánujeme co dál. Nechceme podcenit aklimatizaci a rozhodujeme se pro trek na sopku Reventador (3565 m.n.m.), Ivet sice namítá, že Sumaco by bylo zajímavější, ale je přehlasována. Při překladu průvodce Venca zjišťuje, že výstup na Reventador je easy, pak se o překlad pokouší Iveta a všimne si něčeho, co Václav jaksi přehlédl, totiž, že za easy je ještě to lost, tedy že je jednoduché se ztratit.! Ale už je rozhodnuto a navíc máme další pivo…. :o)) Vracíme se na hotel, kde zjišťujeme, jaké škody na našich bílých tělech napáchalo rovníkové slunce. Venca vaří vynikající těstoviny s chilli pastou. Po pozdním obědě usínáme, budíme se až kolem sedmé hodiny a jdeme na dolů do hotelu na internet (necelej dolar za hodinu), pozdravit rodiče a kamarády.

 SO 16.února

Snídáme polívku, čaj, sušenky z letadla a poslední plechovku Plzně. Balíme a vyrážíme na autobusák (asi 5min cesty od hotelu). V našem hotelu nabízejí možnost uložení věcí trezoru, čehož rádi využíváme a necháváme si tu letenky, kopie pasů a odletovou taxu 25USD a pár dolarů jako rezervu pro případ nouze. Na autobusáku to vypadá asi následovně: prodavači jízdenek jsou nalepení u okýnek jednotlivých přepážek a předhánějí se v nabídkách kdo kdy kam a za kolik. Trojice bílých vykulených turistů s batohy na zádech je pro ně pěkným soustem. Kupujeme u jedné důvěryhodně vypadající paní lístky do San Rafaela (ale platíme až do Laga Agria, ačkoliv San Rafaelo je sotva za půlkou cesty) na půl desátou. Platíme každej 5$ a k tomu 10 centavos (0,1$) za vstup na nástupiště. Chvilku poněkud zmatkujeme, ale nakonec nalézáme správné nástupiště, nakládáme batohy a přesně na čas odjíždíme. Řidič jede jako prase, evidentně tady platí zákon kyje a tesáku, tedy „právo silnějšího“. Náš šofér si toho je plně vědom a využívá toho v maximální možné míře. Při těsném míjení s protijedoucím kamiónem se však poněkud přepočítal, prostě se tam nevešel – o kamion rozbíjíme zrcátko, najíždíme na chodník, narážíme do lampy, urážíme druhé zrcátko a mačkáme plechy na boku autobusu. Taky jsme píchli kolo. Po pěti hodinách jízdy konečně vystupujeme uprostřed prázdné silnice a řidičův pomocník nám ukazuje kam máme jít. Naše batohy jsou z busu špinavý jako prase. Vyrážíme směrem, který naznačil autobusák - je to z kopce dolů. Procházíme okolo strážního domku – je na něm napsáno, že se tu vybírá poplatek 1$ za vstup do parku. Nikdo tu však není a tak neplatíme a jdeme v klidu dál. Přicházíme do jakési rekreační osady, ptáme se místního správce na vodopády San Rafael a hlavně na vulkán Reventador. Správce nám ukazuje cestu k vodopádu a nabízí nocleh v chatce za 6$ na osobu nebo za 2$ ve stanu. Volíme druhou možnost a vydáváme se stezkou skrz džungli k vodopádu. Cestou se kocháme krásami džungle, nejvíc se kochá Iveta, nedává pozor na cestu a padá. Má krvavej šrám na holeni, modřinu na zadečku a mokrý kraťasy. Už slyšíme vodopád – je to hukot jako kráva, po chvilce ho i vidíme – NÁDHERA ! – fotíme a točíme. Potkáváme skupinku turistů, mají z nás srandu, blbci. Stavíme stan na louce s výhledem na vodopád a pokoušíme se rozdělat oheň – po hodince se nám to konečně daří. Bereme vodu z potoka, sterilizujeme. K večeři máme pro změnu opět těstoviny. Začíná poprchávat. Zalejzáme do stanu, pro tři je malej, ale nějak se do něj musíme naskládat. S malejma přestávkama pršelo celou noc.

NE 17.února

Vstáváme v sedm, pořád malinko poprchává. Snídáme, balíme bágly a vyrábíme z letadlovejch ponožek návleky na boty. Potkáváme dva týpky, který si chtěj vyfotit vodopád, ale maj` smůlu, je mlha. Prší čím dál víc. Míjíme osadu a radujeme se, že nemusíme platit ani ty 2$ za nocleh. Správce nás ale po pěti minutách dobíhá a požaduje zaplatit. Aspoň, že nám nakreslil na kus papíru mapku, kudy máme jít na Reventador. Jdeme kousek po silnici, zastavujeme u takové hospůdky a ptáme se pro jistotu ještě jednou na cestu. Majitel nám cestu rozmlouvá, máme prý počkat den dva, až přestane pršet, prostě maňána. Dokonce se nabízí, že půjde s námi. Za 140$, prdlajs ! Jdeme a po chvíli jsme u rezavé cedule označující stezku k vulkánu. Jdeme do toho ! Nejdříve jdeme vysokou trávou, pak přelejzáme petrolejovod a noříme se do džungle. Pořád vytrvale prší, ale aspoň, že není zima. Stezka se postupem času mění v potůček, džungle houstne, začínají nám protejkat boty, pomalu, ale jistě nám těžknou batohy. Jdeme pořád do kopce, občas přelejzáme popadané stromy, někdy musíme i sundávat batohy. Pomalu se vytrácí naše počáteční opatrnost při překračováni louží, kašleme na impregnaci a GoreTex, ne-GoreTex, bereme to středem cesty, tj. potokem a bahnem. Jednou jsme špatně uhnuli se stezky a zbytečně jsme se asi půl hodiny hrabali kamenitou strání. Není divu, že při takovémhle stylu „chůze“ hodně rychle ubývají síly. Když k tomu člověk přičte ještě to, že je mokrej až na prdeli a to prase, co táhne zádech, má místo původních 18ti kilo pětadvacet, tak mu to na psychice moc nepřidá. Od lidí ze San Rafaela víme, že někde po cestě má být chata, ve které se dá přespat. Pomalu nás opouští nejen síly, ale také optimismus, že vůbec někdy nějakou chatu najdeme. Čím dál častěji děláme přestávky, cpeme se müsli tyčinkama a vzájemně se hecujeme, že už to je určitě jenom kousek. Je to fakt hustý – pořád to samý: déšť (pořád leje jako z konve), džungle, bahno, nadávky, všechno mokrý na sračku. Přestáváme věřit ve šťastný konec a už se vidíme namačkaný ve stanu někde mezi větvema uprostřed džungle. Po 6ti hodinách drsnýho putování džunglí se konečně zepředu ozývá Cárošův radostný řev. Konečně jsme u chaty – HURÁ !!! Shazujeme ze zad vodou nacucaný bágly, mejeme se v potoce, rozděláváme v chatě oheň (na místě k tomu určeném), sušíme pasy, dolary, spacáky, mokrý hadry, prostě všechno. K večeři vaříme těstoviny, k tomu kafe a pikao. Po čase přestává pršet a v dálce se objevuje náš cíl – vulkán Reventador. Je ještě hodně daleko a tak usuzujeme, že naše chata je teprve první ze dvou slibovaných. No, je před námi ještě pořádnej kus cesty. Jsme utahaný jako koťata, jdem brzo spát.

  PO 18.února

Ach jo, zase celou noc chcalo. Vstáváme v půl sedmý, vaříme na ohni snídani. Iveta ještě polehává, nevypadá vůbec dobře. Oblékáme se do mokrejch hardů a bot ze včerejška, je to sakra rozdíl oproti vyhřátýmu spacáku. Po osmý hodině vyrážíme, pořád prší. Hned za chatou to začíná nanovo – džungle, bahno, podlejzání větví, brodění se potokem… Není divu, že asi po půl hodině cesty Iveta ztrácí čepici a následně i nervy. Zastavujeme, uklidňovací panák a cigáro jí zvedá na nohy. Za další půl hoďku se vynořujeme z džungle, před námi se rozkládá rovina s nízkými keříky, mechy, vřesy a spoustou krásnejch kytek. Dáváme si pauzičku na cigárko a müsli tyčinku, taky fotíme. Na chvilku dokonce přestává i pršet. Cesta po planině je dost o hubu, teda spíš o kotníky. Stezka vede po kamenech, občas je značená igelitovým fáborkem. Klopýtáme, jak se dá, občas někdo z nás uklouzne a jeho tělo ozdobí další z mnohá krvavých šrámů. Cejtíme, že nám ubývají síly a navíc cesta před námi začíná stoupat vzhůru. Dochází nám zásoby vody, cestou však nalézáme kanystřík s vodou. Voda nevypadá příliš vábně, plavou v ní řasy a nějaká havěť – kašlem na to - sterilizujeme, přidáváme Tang a pokračujeme v útrpné cestě. Stavíme na müsli a cpeme do sebe hroznovej cukr. O jeden z ostrých šutrů si Venca ošklivě rozřízl prst – ošetřujeme ho a jdeme dál. Prší víc a víc. Stezka je stále hůř a hůř značená a pořád víc a víc do kopce. Stavíme na odpočinek snad každých deset minut. Šlapeme každej sám za sebe, těžkou mrchu na zádech, mokro úplně všude, nervy v kýblu a před sebou vidinu slibovaný chaty. Cestou míjíme připravené místečko pro stan, snad ho nebudeme potřebovat. Funíme pořád po šutrech a mechu vzhůru a doufáme, že za chvilku už TAM budem. Už máme všeho dost a ke vší smůle zjišťuje, že jsme uhnuli ze stezky a hrabeme se buhví kam. Jednohlasně rozhodujeme o sestupu k místečku pro stan. Pořád vytrvale prší, v dáli je slyšet hrom, asi se blíží bouřka. Cesta dolů ubíhá znatelně rychleji, ani už nejdeme, spíš sjíždíme po prdeli. Po více jak 6ti hodinách pochodu jsme zpátky u připraveného místečka. V rychlosti stavíme stan, převlíkáme se do suchejch věcí, ošetřujeme rozmáčené nohy pudrem a zalejzáme do spacáku. Večeříme fazole, Iveta je za pár minut odkládá za stanem. Venku přestává pršet, mraky se roztáhly a vypadá to, že bude i něco vidět. Cára s Ivet jsou úplně vyřízený a usínají. Venca vylejzá ven a zkouší něco málo natočit.

ÚT 19.února

Celou noc pršelo a prší stále, ach jo. Vstáváme kolem půl sedmý, vaříme čaj, olizujeme vodu ze stanu, snídáme, balíme, nandáváme promočený boty a vyrážíme (čas 800). Nikoliv však k vrcholu, ale zpátky zpět do San Rafaela, už jsme si užili svý a rozhodně nechceme pokoušet osud. Všude okolo je mlha, takže ani nevidíme nepokořený Reventador. Cesta dolů nám ubíhá znatelně rychleji, než včera, když jsme se drápali nahoru. Déšť nám ale nic nedaruje a snaží se nám cestu co nejvíce znepříjemnit, navíc jdeme v mracích, takže jsme zase mokrý až na kost. Po mokrejch šutrech to pěkně klouže, nejvíc Vencovi, kterej se co chvíli natáhne. Sem tam stavíme na odpočinek a müsli tyčinku. Taky do sebe cpeme hroznovej cukr a výtečný bonpari s lesní příchutí. Konečně jsme nad džunglí, odtud už je to k chatě slabá hodinka. V džungli zkoušíme něco natočit a nafotit, ale díky velké vlhkosti vzduchu se objektiv okamžitě zamlžuje. V půl dvanácté jsme u chaty, mejeme se v potoce, rozděláváme oheň a sušíme oblečení. K obědu vaříme rejži s výtečnou pytlíkovou omáčkou a chlebovými drobečky. Jako chuťovku si dáváme kakao. Ošetřujeme si šrámy a stříháme nehty (jak máme nohy pořád v mokru, tak nehty rostou strašně rychle). Poleháváme na karimatkách, popíjíme kakao, zobeme (h)rozinky a hrajeme kostky. Je nám moc fajn, hlavně, že máme nohy v suchu. Kostky vyhrál Cára (836). Václav si dává doutníček – Cároš si od něj dal jednoho práska. Objevujeme skvělou pochoutku – opečenej křemešník. K večeři máme makaróny s kečupem.

STŘ 20.února

Václavovi byla v noci zima od mokrýho spacáku. Snídáme polívku a silný kafe. Cároš má opar ze včerejšího ocucávání kloubouku. Balíme, nabíráme vodu z potoka a kolem devátý vyrážíme zpět k San Rafelu. Cesta už nám nepřipadá tak drsná, máme dobrou náladu, vtipkujeme, zastavujeme na focení. Pro změnu opět začíná pršet. Nám to ale neva a ťapeme dál. Cesta ubíhá pěkně rychle a už jsme u řeky Rio Reventador. Je tu krásná laguna – Vencos s Cárošem se vrhají do průzračné vody a smývají ze sebe čtyřdenní špínu a smrad a blbnou jako malí kluci. Iveta to fotí. Václav točí na kameru motýla. K civilizaci je to ani ne hodinka, dokonce přestává pršet, fotíme kytičky a těšíme se na pivko. Konečně jsme u hospůdky, po těch čtyřech dnech putování je to úplná oáza – je tu bazén, sprchy a hlavně – maj` tady studený pivko !!! Sundáváme prochcaný boty, ošetřujeme sedřený nohy zásypem a dopřáváme jim pohodlí sandálů. Ivet se oddává koupeli v bazénu. Sluníčko pere jako blázen a snaží se dohnat to, co za poslední čtyři dny nestihlo. Sušíme spacáky a boty. Máme další pivka a ptáme se chlápka, kterej se nám na začátku nabízel jako průvodce,  jaxme byli daleko od vrcholu. Dozvídáme se, že nám k vrcholu chybělo pár desítek výškových metrů, žádná další chata už tam prý není, tak to teda nevím, co to tam Venca v tý mlze pod Reventadorem viděl… :o))) Teď, když už jsme zase v suchu a pohodě, tak nás to mrzí, vždyť stačilo vyrazit od chaty jen s malým baťůžkem a za den bysme to tam a zpátky přece museli zvládnout. Také se dozvídáme, že přes silnici Quito – Lago Agrio popadalo několik stromů, ale naštěstí pro nás ve směru na Lago, takže můžeme jít zkusit stopovat. Balíme, dopíjíme pivka, platíme 6$ a jdeme zkusit štěstí na silnici. Ani né po pěti minutách čekání nám zastavuje bus jedoucí do Quita, každej platíme 4$, dokonce jsme si i sedli, sice každej jinam, ale sedíme. Čas 1620. Dítě sedící na matce vedle Ivety se posralo, Vaškův soused, taky dítě, pro změnu zvrací. Je to peklo ! Cesta je nekonečně dlouhá, v dálce už jsou vidět světýlka nočního Quita, ale trvá ještě skoro hodinu, než jsme v něm. Jdeme rovnou do hotelu Grand, dostáváme malinkatej pokoj se dvěma postelema. Jsme nasraný, že nemáme kde usušit mokrý věci. No nic, uvidíme ráno, co dál. Sprcha, chleba s paštikou a jdeme spát.

ČT 21.února

Václav se oholil. Jdeme na nákup:

·        několik plechovkových piv CLUB                                                 0.6$ za jedno

·        10 vajec                                                                            0.6$

·        cigára                                                                                       0.7$

·        12 x pečivo                                                                          0.6$

·        jogurtový mlíko                                                               1$

·        dvoulitrovka 7up                                                                  1$

·        výborná houska s párkem                                                         0.06$

 

V recepci jsme vyžebrali balík starejch novin do bot (sušíme je na sluníčku za oknem) a taky jsme zjistili, že v je hotelu prádelna. Jelikož všechny naše věci smrdí kouřem, jaxme je sušili nad ohněm, tak tu prádelnu berem. Máme toho přes pět kilo, prej to bude zítra odpoledne. Platíme asi 5$. Na pokoji na liháči děláme vajíčka na špeku a na cibulce. Je toho moc a je to dobrý. Po jídle usínáme a budíme se až kolem jedný hodiny. Jdeme dolů do hotelu na internet a pak do města, tentokrát do „nového“. Prohlídli a nafotili jsme si katedrálu. Všude ve městě je spousta policajtů s obuškama a ochrannými štíty, asi se něco chystá. Sedíme v parku a plánujeme co dál, vypadá to na odpočinek u moře v Mantě, potom výstup na Cotopaxi, dál do Cuency a pak se uvidí. Dáváme si výbornej a velikej hamburger (asi za 1$). Okukujeme krámky s indiánským zbožím a jen tak orientačně zjišťujeme ceny (hamaka 15$, kalhoty 6$). Chceme nakoupit pohledy, ale maj samý hnusný. Dostáváme hlad (hlavně Cároš-Monty) a tak vyrážíme zpět do hotelu. Cestou vidíme začínající demonstrace, občas do davu vletí patrona se slzákem, vedle nás odnášejí raněného, tak raději rychle mizíme do bezpečí a zalejzáme do restaurace Rincon Azuayo (doporučuje jí průvodce Lonely Planet). K jídlu máme Lomo noc menestra y datacones (hovězí na grilu s rejží a opečeným banánem) a Pollo en salsa curry (kuře s kari omáčkou, rejže a hranolky), k tomu pivka a džus (hugo). Cároš si pochvaluje množství jídla. Z radia hraje romantický klavír Jiřího Maláska a v TV dávají wrestling, babička-servírka ho se zájmem sleduje a fandí na celou hospodu. Platíme 11$ a vracíme se na hotel. Iveta se šla umejt a Václav klikuje (14ks). Prdíme po vejcích (huevos).

PÁ 22.února

Spíme až do půl devátý (rekord !), snídáme a začínáme balit. Necháváme si dole v recepci bágly, na hodinku na internet a vyrážíme do města. Konkrétně na autobusák, zjistit bus do Manty, chceme jet přes noc (podle průvodce cesta trvá 9 hodin), abysme ušetřili za hotel. Kupujeme lístky za 6$ na osobu (ostatní nabídky byli až 9$) a jede nám to v půl desátý večer, takže máme celej den čas. Už po několikáté si procházíme město, už nás to přestává bavit. V supermarketu (něco jako Delvita) kupujeme banány, pivka a čokoládu. V krámku o kus dál kupujeme pohledy (0,3$ za kus), nejsou sice nijak krásný, ale co se dá dělat. Nemaj` známky – prej na poště. Jdeme do parku, svačíme banány a píšeme pohledy. Trošku se zatáhlo a dokonce spadlo i pár kapek deště. Jdeme někam na jídlo, cestou Iveta neodolá a kupuje si jahodovej dortík. Na poště dokupujeme zbývající pohledy a známky (do Evropy se platí 0,84$). Na jídlo jsme nakonec zašli do jídelny kousek od hotelu. Po překousnutí jazykové bariéry (trapas) objednáváme kuře a nějakou kotletu, k tom pivka a kolu. V bedně dávají Simpsonovi. Obtěžují nás žebrající děti, dáváme jim salát, kterej nám moc nejede (je v něm ňákej hnusnej kopr). Venku se mezitím rozpršelo. Iveta platí a naznačuje nám, ať rychle vypadnem. Venku nám sděluje, že jí místo 1$ vrátili desetidolarovku. Jdeme zpátky do hotelu, do báglů přibalujeme vyprané (a voňavé) prádlo. Protože je pátek, tak si dáváme antimalarikum Delagil. Venca s Cárošem si po návstěvě WC přidávají ještě antisračkorikum Reasec. Sedíme v křesílkách, dopisujeme pohledy a jdeme na kostky. Vítězí Ivet (938), Václava hra nebavila, nějak mu to nešlo od ruky, ale nakonec prohrál Cároš. Před devátou vyrážíme na bus do Manty. Autobus vypadá líp než ten minulej, ale řidič jede ještě hůř. Po kamenitý silnici to žene jako prase. V TV běží film s Henry Rollinsem a Icem-T. Usínám. Venku pořád prší, v autobuse je dusno, zpocený lidi a okýnka.

SO 23.února

V 630 jsme v Mantě, jdeme rovnou k moři – humus, špína, štípou tady komáři a vůbec - prostě FUJ! Tady rozhodně nezůstaneme. Vracíme se na autobusák a studujeme v průvodci, kam pojedeme dál. Nakonec se rozhodujeme pro cestu po západním pobřeží do Národního parku Machalilla. Bus za 2,4$ je hnusnej, bágly se vezou na střeše. Vystupujeme po dvou hodinách jízdy u vstupní brány do parku. Zjišťujeme, že třídenní vstupné do parku je 15$ a navíc se tam nesmí spát. Vzdáváme to a po silnici se vracíme do rybářské vesničky Machalilla. Je poledne, sluníčko hřeje, určitě je dobrejch 40°C, né-li víc. S velkým báglem na zádech a malým na břiše je to docela záhul. Prohlížíme si pláž – nic moc, hlavně žádný palmy nebo aspoň ňákej stín. Tady bysme se za chvilku upekli zaživa. Jdeme skrz vesnici zpátky k hlavní silnici, kde jezdí autobus. Všichni domorodci jsou schovaní ve stínu svých příbytků, pohupují se v rybářských sítích, nic nedělaj` a pozorujou nás – trojici bílejch cizinců s báglama uprostřed poledního žáru na rovníku. Muselo to vypadat jako úvodní scéna z filmu Tenkrát na západě. Zalejzáme do chýše s reklamou na Coca Colu (jen tak mimochodem, tahle reklama je úplně všude), dáváme si pivko a vymejšlíme co dál. Vypadá to na Puerto Lopez, dáváme si dalšího lahváče a už se vezeme. Za jeden dolar a půl hodinky jsme tam. Hned při výstupu z busu nás odchytává hotelovej nahaněč a nabízí ubytování za 6$ na osobu a noc. To je opravdu hodně a tak to jdeme zkusit jinam. Bambusový hostal Sol Inn za tři pade se sprchou na pokoji už je lepší a tak tady zůstáváme. Hoteliér se diví, že nám stačí dvoulůžkovej pokoj pro tři lidi, ale mezinárodní NO PROBLEMA ho uklidňuje a jde si po svých. Po obědě (pečivo se salámem), sprše a chvilce zevlování vyrážíme obhlídnout pobřeží. Cára našel před hotelem deset dolarů, HURÁ ! Pláž není nic extra, ale ve srovnání s Mantou je to pořád o něčem jiném. Koupačka, sedíme, kecáme. Začíná se zatahovat, jdem zpátky na hotel. Splachujeme ze sebe ve sprše mořskou sůl a vyrážíme na večeři. Zalejzáme do hospody „Versana del Mar“ a dáváme si rybu - je to dobrý, drahý (za jídla s pivkama platíme 15$), není toho moc a navíc tu otravujou mouchy, komáři a podobná havěť. Partičku kostek vyhrála Iví (1001 bod). Ve městě ještě kupujeme 4 malý pivka (2,8$) a vracíme se na hotel.

NE 24.února

Z postele vylejzáme až něco po devátý, ale vzhůru jsme už minimálně od pěti, kdy venku začal vyřvávat kohout. Venku je pod mrakem, nevypadá to na žádnej pařák. Cároš jde nakoupit do města, pak snídáme pečivo, salám a pivka ze včerejška. Platíme další noc a vyrážíme se projít podél pobřeží kam to jde. Cestou okukujeme nabídku cestovky, která nabízí výlet lodí na ostrov Isla de La Plata, ale je to moc drahý. Tak radši pozorujeme, fotíme a točíme kraby, sbíráme mušle a kamínky. Pak vyrážíme na druhý konec pláže, cestou kupujeme něco k jídlu (pečenej banán se sýrem) a taky ňáký pohledy. Koupeme se a blbneme ve vlnách. Kolem půl čtvrtý se vracíme na hotel. Jsme trošku spálený – Vašek xicht, Cára záda. Sprcha a vyrážíme do města – Ivetina volba zní: restaurace „My Flower“. Objednáváme si 3 x rybu, pivka a kolu s rumem. Hrajeme kostky, tradičně vyhrál Venca. Jídlo je dobrý, porce tak akorát. V televizi dávaj` fotbal, když padne gól, tak komentátor křičí dobrejch deset vteřin GÓÓÓÓÓÓÓÓL !!! Je tu spousta much, máme další pivka a plánujeme co dál. Vítězí okruh Guayaquil – Cuenca – Ingapirca – Macas – Puyo – Lacatunga. Kupujeme si ještě čtyři velký piva, platíme 16$ a vracíme se na hotel. Cestou si Iví dává ještě Magnum, Vašek něco jako Míšu a jako bonus čokoládu a brambůrky. Na hotelu kecáme a pijeme po tmě – kvůli mouchám a komárům. Ačkoliv spíme pod moskytiérou, stejně koušou, mrchy.

  PO 25.února

Zase nás budí ten debilní kohout. Snídáme, balíme, vracíme lahváče a jdem na autobusák. Tam nás odchytává nahaněč a už se vezeme (3,5$ za všechny) do Jipijapy. Počasí docela ujde, je teplo a pod mrakem. V deset jsme v Jipijapě, přestupujeme na bus do Quayaquilu (3,5$ za jednoho). V buse je klimatizace (a tudíž pěkná kosa), hajzlík, video (vypnutý) a opět zvracející děti. Ačkoliv máme na lístku označená naše sedadla, sedíme úplně jinde. Je nám to jedno, hlavní je, že vůbec sedíme. 1310 – jsme v Quayaquilu, největším městě Ekvádoru. Je vyhlášené tím, že má letiště uprostřed města a taky největší kriminalitu. Autobusák podle toho vypadá, je to ohromnej hangár plnej pochybnejch existencí. Zatímco se Ivet s Cárošem pokoušejí koupit lístky do Cuency, tak Václava hlídajícího batohy začala dost nechutným způsobem obtěžovat VELMI odporná polonahá, postižená a přiopilá ženština. Iveta mezitím úspěšně uhádala slevu na lístky (ze 6$ na 4$ za osobu). Opět platíme poplatek za vstup na nástupiště. Máme ještě čas a tak točíme a fotíme letadla na nedalekém letišti. Autobus je poloprázdnej, sedíme úplně vpředu. Probíhá tradiční kolečko – v autobuse se střídají prodejci vody, ovoce, sendvičů, hodinek, brýlí… V půl třetí konečně odjíždíme. Cesta je příjemná, jedeme po pěkných asfaltkách mezi banánovými plantážemi a zatopenými políčky místních zemědělců. Svítí sluníčko. Hodně fotíme a točíme. Silnice se začíná zvedat mezi zelené kopečky. Za chvilku jsme v horách, je tu mlha, chladno a začíná pršet. Původní asfaltka se mění v kamenitou cestu. Na jednom místě je cesta dokonce zasypaná sesunutým kamením. Ve vzduchu je cítit síra. Projíždíme národním parkem El Cajas – je tu spousta jezírek a lagun, docela pěkný pokoukáníčko. Teď už sjíždíme dolů z hor a navečer jsme v Cuence. Město vypadá docela čistě. Hned na autobusáku se nám nabízí taxikář s felicií, s díky odmítáme. Asi po čtvrt hodince chůze jsme u hotelu „Residencial Colombia“ doporučovaném v průvodci, jenže ejhle, na dveřích visí řetěz se zámkem. Zkoušíme vedlejší hotel „North“ – za 4$ na osobu máme obrovskej pokoj bez teplý vody. Po zabydlení vyrážíme do města na večeři. Vypadá to jako zlej sen, všude maj stažený rolety. Nakonec končíme v kuřecím grilu ve stylu McDonald. Za 12$ máme celý kuře, troje hranolky, polívku, pivka, džus a misku asi vařenejch, nám neznámejch plodů – vypadá to jako česnek, ale nemá to vůbec žádnou chuť. Jedno pivko je zmrzlý na kost a na huga Iveta čeká dobrou čtvrt hodinku. Cestou zpátky na hotel kupujeme ještě pár malých piv na pokoj.

ÚT 26.února

Hned ráno vyrážíme do města, kupujeme pečivo a banány. Snídáme cestou na autobusák. Jedeme za 1,4$ do El Tamba (cestou se nám naskytl nádherný pohled na horské masivy), tam přestupujeme a malinkatým autobusem se každý za 0,3$ vezeme do Ingapircy, což je památka – ruiny obydlí Inků. V autobuse se vezou jenom indiáni, převážně ženy ve stylových oblečcích – sukýnka, podkolenky (klidně s nápisem NIKE!), pončo a slušivý klobouček, a my. Ingapirca je maličká vesnička, kde kromě oné památky není nic zajímavého. Platíme vstup 5$ do areálu a snažíme se porozumět anglicko/španělskému výkladu průvodce. Je strašný vedro, slunce nás nešetří a pere to do nás o 106. Mezi ruinami se potulují lamy, to jsou takoví wellbloudi, ale bez hrbu. Po prohlídce celého areálu se ještě zastavujeme v muzeu, kupujeme pohledy a míříme zpět do vesnice. Tipujeme, v kolik asi tak pojede autobus zpátky a už nám jeden troubí za zádama – jedeme ! Šoféruje takovej mladej kluk v tričku Marylin Manson a poslouchá k tomu salsu, co jiného… :o)) Přestupujeme v El Tambu a vracíme se do Cuency. Z autobusáku jdeme rovnou do města hledat nějakou hospodu na jídlo. Průvodce LP doporučuje restauraci Raymipampa – mají tady dokonce jídelní lístek v angličtině, ale servírka umí pouze španělsky, takže smůla. Nakonec přibíhá zkušenější číšník, u něhož si bez potíží objednáváme. Podle průvodce je tahle hospoda vyhlášená velkými porcemi jídla, to jsem zvědavej….. ááá už se nám to nese: Iví má kuřecí plátky s rejží, Venca obří masovou omeletu a Cároš nudle s masovou směsí. Hmmmm, je to dobrota a je toho hodně. Zapíjíme to několika pivsony a na závěr ještě kafíčko. Platíme 15$ i s dýškem. Cestou se stavujeme v supermarketu, kupujeme banány, sýr, džus, mlíko a sušenky. Jo a taky pivka na hotel ke kostkám, který zase vyhrál Venca (916). Ráno vypraný věci přes den na balkoně v pohodě uschly.

 STŘ 27. února

Klasické ráno – záchod, sračka, endiaron a kliky (kluci 21, Iví 11). Snídáme, balíme, necháváme si bágly dole v hotelu a jdeme do města. S pohledama na poštu a taky na internet. Prohlížíme si město, starou katedrálu, taky jdeme k řece, sluníčko sluní strašně moc, Cárovi je od včerejška nějak zle, asi úpal. Sedíme na chodníku pod stromem, Vencos nahrává na kameru felicii. Pak se vracíme do centra, stavujeme se na jídlo – hamburger a pivo. Studujeme v průvodci, co je zajímavýho v Macasu, zjišťujeme, že nic, ale i přesto jdeme na autobusák a kupujeme lístky do Macasu. Při čekání na bus – v hospůdce, jak jinak.. :o)) začíná docela hnusně pršet, přesouváme se do vestibulu na autobusáku. Běží tu současně tři televize (wrestling, fotbal a McGywer), které i přes mizernou kvalitu obrazu místní sledují se zájmem. Kupujeme ještě pohledy a ve 2000 už sedíme v autobusu. Ani ne po hodince jízdy se asfaltová silnice mění v kamenitý tankodrom – absolutně se přitom nedá usnout, ale nakonec si zvykáme a postupně tuhneme.

ČT 28. února

Po více jak 10ti hodinách jízdy jsme vypadli na hnusným autobusáku v Macasu. Snídáme pečivo na lavičce na náměstí a pozorujeme děti ve školním stejnokroji. Vracíme se na autobusák, kupujeme lístky do Puya (4 a půl $ za osobu), v bistru si dáváme vajíčka a kafe. Bus do Puya přijíždí na čas. Jedeme po kamenité rozbité silnici mezi banánovými plantážemi, sem tam zahlédneme dřevěný domek (s reklamou na Coca Colu, jak jinak). Všude podél cesty je všechno zelený, pastva pro oči – a nejen pro ně, hodně fotíme a točíme. Ve vesničce Chuitaio musíme vystoupit z busu a přejít přes dva mosty za řeku, kde na nás čeká jiný bus, protože ten náš by chatrné mosty neudržely. Po cestě přistupuje skupinka rozjařených přiopilých mladíků, vracejících se z fotbalového utkání s vedlejší vesnicí. Jeden mluví perfektně anglicky, sedá si k Cárovi, do ruky mu dává litrovku piva a snaží se s ním pokecat. Kolem půl jedné jsme v Puyu a přestupujeme na bus do Baňos (1.5$). Cesta začíná být zajímavá, silnička se kroutí podél skal, míjíme krásný vodopád, ale bohužel ho nestíháme vyfotit, škoda. Odpoledne jsme v Baňos, konečně. Hned na autobusáku (který je současně tržištěm se vším možným, ale hlavně s cukrovou třtinou) nás odchytává nahaněčka a nabízí hotel San Francisco za 3$, bereme to. Máme pokoj č.27 s plesnivou zdí, občas teplou vodou, protékajícím umyvadlem a výhledem na řeku Rio Pastaza. Dokonce se nám podařilo dostat se na střechu hotelu, odkud je krásný výhled na celé okolí. Nejvíce se těšíme na sopku Tungurahua, která před několika lety zalila celé okolí hustou lávou. Od té doby si prý pravidelně jednou za den odfoukne, zahřmí a pustí trochu čmoudu ze svého nitra. Dneska je však v mracích a tak máme smůlu – no nic, vyrazíme se na ní kouknout zítra. Po nezbytné koupeli vyrážíme do města na jídlo. V průvodci doporučovaná restaurace Don de Marcelo je silně předražená a prázdná. Končíme o pár metrů vedle v kuřecí jídelně. Je to tady ošklivý, jídlo nic moc, malý porce a hrozná obsluha – ani nevíme, jak se to tu jmenovalo, ale ode dneška je to U žida (podle obsluhujícího chlapce). Jdeme se ještě mrknout na náměstí, cestou vidíme otevřený obchod s dubovými rakvemi, no snad je nebudeme potřebovat. Taky jsme si všimli spousty cestovek, budeme je muset zítra obejít a zjistit ceny. Na hotelu ještě něco málo pereme a jdeme spát. Cárovi je furt ňák blbě, tak dostává paralen.

PÁ 1. března

Vstáváme před osmou, hygiena a vyrážíme do města, v pekárně kupujeme housky se sýrem, bagetu, džus a jog. mléko (1,6USD) a jdeme posnídat na náměstí ke katedrále (1929?). Cestou si prohlížíme nesčetné nabídky treků do džungle a do hor. V 9,30 už šlapeme po strmé cestičce směrem k vulkánu Tungurahua. Cestou stavíme u vyhlídky na Baňos – foto+kamera. A ťapeme dál, občas fotíme kytky. Je to furt do kopce, trošku svítí slnko a fouká vítr, jsme spocení. Vylejzáme na silnici, která vede k vyhlídce na vulkán. Jdeme pomalu, hodně fotíme a točíme. Asi po hodince chůze nás dochází domorodec Manuel s mačetou a závádí s Ivetou řeč. Doprovází nás a ukazuje kytky. Vysomroval od Vency cígo-Larku (prej na noc). U domku s reklamním štítem Sprite a Pilsener zastavujeme, kupujeme mu Manuelovi Fantu, sobě pivka a fotíme se s indiánkou a jejími dětmi-dostali od nás bompari. Bereme si adresu, chtějí fotky poslat. !!! IVETO !!! A jdeme dál, všude okolo po kopcích se válí mlha. A už jsme tu, Manuel nám ukazuje svůj dům (chatrč) a vede nás na kopec na vyhlídku. Čas 13hod. Máme počkat, mlha se prý za chvíli zvedne a kolem 15hod začne vulkán čmoudit a prskat. Manuel si říká o spropitné (prý pro děti na jídlo) - dostává asi 2,5USD. Sedíme v trávě a čekáme. Nedaleko nás se pasou 2 býci, Václav si je chce natočit, ale nechce riskovat a točí z dálky. I+V hrajou kostky(V.vyhrál), Cára pospává. Býci jsou přivázaní jen na oko, vytrhávají kolíky a najednou jeden běží přímo na nás. Neváháme a podle pravidla “Kdo uteče vyhraje” se dáváme na útěk. Doufáme, že býk neproběhne lesíkem-bohužel proběhl! Ivet se někde zasekla a bejk to pere z kopce za klukama. U větši kaluže s vodou se zastavuje a kašle na nás. Oklikou jdeme na jinou louku pozorovat vulkán. Občas se mlha trošku roztáhne, ukáže nám kousek hřebene, ale na focení to ještě není. 15:19 vulkán si poprvé uprd, ale bohužel nám není dopřáno vulkán vidět, neboť se všude okolo rozprostírá mlha, no snad se to roztrhá…..17:20 neroztrhalo. A tak se po více jak čtyřech hodinách čekání zklamaně zvedáme a zkratkou se vracíme do Baňos. Cestou potkáváme človíčka v přilbě a s vysílačkou-byl odečíst seismograf. Máme strach z bejků a teď se k tomu postupně přidalo několik útočných psů obranářů. Vyplašení, zklamaní a utahaní se ocitáme v 18:30 v Baňos. Zalejzáme do kuřátkový jídelny ve stylu CocaCola (jako jsou všechny ostatní) a dáváme si 3x 1/4 kuřete s polívkou, hranolkama a rejží. K tomu kolu, pivo a pro maroda Cáru (už třetí den má rýmu, teče mu z nosu a bolí ho hlava) grande čaj s limetkou. Kuřete je strašně moc, prostě kuře jako kráva, a je výborný. Ivet už nemůže a tak to dojíždí V., který si libuje, že mají výtečnou chilli omáčku. (8USD). Silně přežraní se vracíme na hotel, cestou kupujeme čokoládu a pivo, asi nás natáhli, je to hodně drahý 2,7USD. Na hotelu hygiena, Cára 2 paraleny a  všichni Delagil. Václav má dobrou náladu a rozdává indiánská jména: Vencos-čichoFuta-smradlavá noha, Ivet-pihotlam(k)a-pihulda, Cára-Monty. Jdeme spát, ale ještě půl hodiny si po tmě vyprávíme historky ze základky, nejlepší je ta o Hladíkovi, jak vypouštěl kola u babety….

SO 2.března

Budíme se ve čtvrt na sedm, Ivet chce ještě spát, Venca s Cárou kecaj a lepěj boty (GAFA FOREVER…). 8:30 - necháváme v hotelu bágly, kupujeme pečivo, snídáme na náměstí. Téměř celý den obcházíme jednotlivé cestovky a zjištujeme kolik chtějí za třídenní trek na Cotopaxi. Ceny jsou v rozmezí od 45 do 70 USD/den a os., což je pro nás nepřijatelné. Vzdáváme to a rozhodujeme se, že vyrazíme sami bez průvodce na El Altar. V bance měníme větší bankovky, z auta hrajou Pink Floyd – The Wall - točíme to pro Ondruse. Cestou na oběd zkoušíme ještě jednu cestovku, jsou v ní 3 Izraelci a dohadují se o ceně. Když jim sdělujeme, že stejně jako oni chceme na Cotopaxi, srážejí cenu ještě níž-ze 110 na 100, pak na 90 a když přicházejí ještě dvě Holanďanky (ty chtěly původně do džungle, ale nakonec je přemluváme na Cotopaxi) tak cena padá na neuvěřitelných 75USD/os/3dny. Platíme zálohu 50USD a zkoušíme si mačky. Pak jdeme na jídlo, dáváme si 3x smaženou rybu s rejží a hranolkama, pivo, hugo a čaj. Porce tak akorát, ale hodně kostí. Platíme 9,8USD. Jdeme do hotelu zaplatit další noc a vyrážíme na pozdně odpolední výlet (16:30) přes řeku a jak jinak než pořád do kopce. Cestou jsme obdarovali malýho klučinu bomparem a taky jsme viděli jaxi místní natáhli přes silnici síť z igelitu, udělali oplocení a hráli tam ten svůj divnej volejbal (taková přehazovaná). Po návratu do města jdeme na internet, koupit pečivo na snídani a končíme v kuřecí jídelně: 3x 1/8 kuřete,hran.,rejže,pivo,kola-6,1USD. Zpátky do hotelu - Cárovi je hodně zle, 2 paraleny, penicilin a spát.

 NE 3.března

Vstáváme v 6:30, sprcha, balení, snídaně a před 8ou vyrážíme do cestovky. Tam odkládáme nepotřebné věci, fasujeme cepíny, rukavice, boty - skelety a mačky, sedáky, čelovky a návleky. Včera přemluvené Holanďanky  celou expedici vzdaly, takže nás nakonec vyráží otřískanou fordkou sedm - dva průvodci (Manuel - majitel cestovky, průvodce a řidič; Caesar – průvodce a výbornej kuchař, typickej Ekvádorec-snědá pleť,knírek,bílý zuby a široký úsměv), dva Izraelci a my tři. Po cestě ještě nakupujeme suroviny a v 10:15 opouštíme Baňos. Cestou nás předjíždějí závodní auta, prostě takový rally za běžnýho provozu. Stavíme u nějaké laguny, dále do Lacatungy, nakoupit ovoce na trhu a na oběd do „restaurantu“ Cotopaxi. Dostáváme polévku a ptají se nás jestli si dáme myš nebo morče, Ivet odmítá a žádá pouze hranolky a rýži. Ukecanější z Izraelců nejí a jde si koupit housku. V. s C. dostávají každý kousek asi morčete , chutná jako králík, ale je dost tuhý. Izraelci si dávají pouze salát-hrají si na vegetariány. Kolem druhé hodiny jsme u brány do národního parku Cotopaxi. Manuel platí za všechny vstup (15USD/os.) a už se vezeme k placu pro stany, je tady i chatka, začíná pršet. Stavíme stany v chatě (bouda bez oken), Caesar vaří čaj a připravuje popcorn. Náš cíl - Cotopaxi je zatím v mracích. Přestává pršet, mraky mizí a sopka s bílou čepicí  se ukazuje v plné kráse – fotíme a točíme o 106. Kolem 15:30 vyrážíme na výlet k laguně, jde s námi pouze Caesar. Místo očekávané velké laguny vidíme pouze napůl vyschlé jezírko, a ke všemu začíná zase pršet a postupně se přidávají i kroupy. Caesar vysílačkou volá Manuela, který pro nás přijíždí autem. V chatě hrajeme kostky-učíme to Iraelce-mají z toho srandu, ale chytá je to. Je zima. Večeříme výbornou houbovou polévku s klíčkama a čočku s tuňákem. Pak ještě čaj na zahřátí a jdeme spát.

PO 4.března 

Budíme se asi v 7hod, snídáme čerstvý ovocný salát (ananas, mandarinky, papája, jablka) s ovesnýma vločkama a jogurtem. Čaj z koky a chleba jako zákusek. V 8:10 jsme sbalený a vezeme se k laguně, odkud vyrážíme v 9:00 s cepínem v ruce na aklimatizační výstup na sopku Rumiňahui 4712m. Zpočátku (první hoďku a půl) se jde v pohodě,  i když je to pořád do kopce. Izraelci vůbec neposlouchají rady Caesara a jdou si jak a kudy chtěj. Začínají jim docházet síly a energie, pořád vyžadují přestávky a vodu (nese jí Caesar). My, Češi ťapeme statečně za průvodcem, najednou se kolem vytrácí veškerá zeleň a začíná kamenitá suť, jde to znatelně pomaleji, ale už vidíme vrchol vulkánu. Po 3 a 1/4 hod jsme tam, Izraelci dorážejí asi 10 min po nás. Je tu děsná kosa, mlha a vítr. Cpeme do sebe Musle a ovoce, ještě foto a mažeme dolů. Cestou zpátky spadlo pár dešťových kapek, ale také vylezlo sluníčko. Vracíme se k autu, kde Manuel zatím přichystal velmi sytou bílou polívku s těstovinama, masem a nějakými broučky (Izraelci ji vylili). Po jídle nasedáme do auta a míříme k chatě pod Cotopaxi, cestou předjíždíme výpravu typických Němců - Alemanů. Naše dýchavičná Fordka začíná vařit a chcípá. Po chvíli naskočí a jedeme dál. Zastavujeme u takové, no boudy bez oken (4600m). Průvodci naznačují, že tady budeme nocovat - protestujeme, že nám slibovali nocleh na chatě (Refugio José Rivas). Máme smůlu a tak stavíme venku stan, Izraelcům přenecháváme “pohodlí” (křivé podlahy) uvnitř chatrče. Pořád je mlha a nic není vidět, ach jo. Manuel uvnitř boudy rozdělává oheň a Caesar vaří nudlovou polévku a čaj z koky. Po jídle (18hod) zalejzáme do stanu a snažíme se spát, venku vydatně prší. Vstáváme ve 22:30, balíme všechno do auta, snídáme vločky s banánem, navlíkáme se do sedáků, plast. bot a v půl jedný vyrážíme sopečným popelem kamsi vzhůru do mlhy. Už neprší, je krásně jasno, hvězdičky a tak…  (prostě romantika – holky neváhejte – Cároš je volnej….) Míjíme chatu pod Cotopaxi, zůstává zde Mao, jeden z Izraelců, bolí ho koleno.

ÚT 5.března

3:30 - po třech hodinách dupání v plastových botách jsme ve výšce 5000m tady začíná ledovec. Nandáváme mačky a vážeme se po třech (Caesar-Cároš-Vašek / Manuel-Iveta-Mika) na lana. Je pořád nádherně jasno, na cestu svítí měsíc, v dálce je vidět osvícené Quito (podle mapy je vzdálená asi 50km) a v jiný dálce jsou vidět blesky (bouřka). To nám ale nehrozí, protože jsme nad mrakama. Cesta po sněhu jde hodně pomalu-zaseknout cepín, jedna noha,druhá noha, …. a tak pořád dál dokolečka, občas stavíme na vydejchání. Ve stěně před námi vidíme několik skupin lidiček s čelovkama. Cesta vypadá nekonečně, pořád nahoru a všude kolem sníh a led, občas fotíme, ale pořád je ještě tma, takže nic moc. Potkáváme dvě skupinky vracející se po neúspěšném pokusu vulkán zdolat. Stavíme na napití a müsli. Před šestou začíná svítat a my stále ještě ani nevidíme vrchol sopky. Ptáme se průvodců kolik ještě – prý tři hodiny! Je znát řidší vzduch-hůř se dejchá, ale my to nevzdáváme a s čím dál častějšími přestávkami se blížíme k vrcholu. Ten je v 8:30 (po 8mi hodinách) DOBYT! Ivet si těsně pod vrcholem neodpustila křest sopky zvracením a už jsme tu všichni. Obdivujeme jí, že to zvládla, má od nás slíbený dortík s jahodou ze Světozoru. Vrcholové foto s doutníkem, plechovkou piva a českou vlajkou na cepínu. Je odtud krásný rozhled-vidíme včerejší úlovek Rumiňahuí a nejvyšší Ekvádorskou sopku Chimborazo 6310m. Vidíme toho mnohem víc, ale nevíme co je co, tak to alespoň fotíme a točíme. Po necelé půlhodince kochání vyrážíme k sestupu. Všude je mlha a je vidět jen na pár kroků. Na xichtech máme slun.brýle, jinak bysme se z toho sněhu asi zbláznili nebo oslepli. Vedení se ujímá Vašek, za ním je navázanej Cára a na konci je jistí Caesar. Druhá trojice (Miko-Ivet-Manuel ) jde za nimi. Cesta dolů ubíhá rychleji, Vašek s jistotou vůdce šlape vepředu a udává tempo, které druhá trojice jaxi nestíhá (Manuel je dost brzdí). Sestup zprestřuje výstupem a nemocí (pořád smrká,kašle…) zeslábej Cára, kterýmu ujela noha a po břiše sjel kamsi dolů, naštěstí ho zachytilo lano v ruce průvodce Caesara. Občas se někomu povolí mačka, event. praskne bota, ale po v9ce jak 3 hod jsme u chaty. Je tady spousta mladých lidí, který se na nás koukaj, jako bysme spadli z nebe / no vždyť tako jo ! Dalších 20 min scházíme k autu, převlíkame se a jedeme zpět do Baňos, cestou stavíme ve stejné restauraci, jako při cestě sem (cestou je pěkně vidět Tungurahua). V Baňos se loučíme, vracíme vybavení, píšeme do knihy referencí český vzkaz a jdeme do našeho hotelu San Francisco máme pokoj č.13. Následuje očistná koupel, trocha praní a jdeme na večeři – 3x 1/8 kuřete, pití (5,5USD). Nažraní a umytí zalejzáme do měkkých postelí a usínáme.

ST 6.března

Jsme vzhůru už od osmi, ale do devíti se válíme, probíráme včerejší výstup a plánujeme co dál, vypadá to na Tenu, Cocu a džungli. Venku svítí sluníčko. Sušíme na balkóně stan, balíme a kolem půl 11tý vyrážíme na autobusák. Kupujeme lístky do Teny (3,5USD) a jdeme do města. Kupujeme pečivo, snídáme v parku a jdeme se kouknout po krámkách a za odměnu si kupujeme trička s motivem Cotopaxi a pohledy. Venca kupuje sadu 5ti plakátů(14USD-2x Cotopaxi, Chimborazo, Tungurahua,…). Bus má skoro 1/2 hod. zpoždění, ve dvě vyjíždíme, sedíme opět jinde než máme, ale co. Cesta vůbec neubíhá, navíc řidič dvakrát zapomněl odbočit, prostě peklo. Naštěstí je podél cesty pěkná krajina, tak aspoň něco točíme. Po 5ti hodinách kodrcání jsme v Teně. Je tu vedro a vlhko. Ani nestačíme vyndat bágly z busu a už je kolem nás spousta naháněčů. Jsme z cesty tak unavení, že jdeme hned na pivko a kolu. Přisedá k nám nahaněč z cestovky a slibuje hory i s horákama. Kašlem na něj a jdeme přes město a přes řeku hledat hotel. Nabídky jsou okolo 5-7USD, podle průvodce nalézáme jeden za 3USD-Amazonas. Fasujeme malej pokoj bez elektriky (potřebujeme dobít kameru) s hajzlem a sprchou na chodbě. Jen si tu necháme bágly a jdeme do restaurace Cositas Ricas na jídlo a pivko. Čekáme dlouho a když už to nesou, tak Vaškovo jídlo vysypou na zem a do klína. Dáváme si ještě pivka, platíme 13,10 USD a jdeme spát.

 ČT 7. března

Budíme se vedrem a opět kohoutem, ten kretén poprvé začal řvát už před půlnocí. Ranní studená sprcha nás probírá, balíme, necháváme bágly dole v hotelu a jdeme se podívat do místní ZOO a botanické zahrady na ostrově - Parque Amazonico Laiser. Jsou tu hadi, opice, kolibříci, andulky, jaguár, prasátka, capibary, želvy, srnky, taky spousta kytek a pěkná dřevěná rozhledna, hodně točíme a fotíme. Děsně tu žerou komáři a tipky. Po dvou hodinách jdeme do města zjistit ceny za treky do džungle. (25-35USD) a na jídlo. Jsme v podniku Taz Burger. 2x papi carne compl., papi pollo, pivka, kola (7,1 USD). Rozhodujeme se, jestli vezmeme nabídku 25USD nebo pojedeme zkusit štěstí do Cocy. Vítězí Coca, vracíme se do hotelu pro bágly, cestou očumujeme krámky. Vašek chce koupit foukačku, ale nakonec od ní upouští – snad v Otavalu. Chceme ještě na internet oznámit domů, že jsme přežili Cotopaxi, ale je tu draho 3USD/hod. Na autobusáku zjišťujeme, že bus do Cocy jede asi za 30min a stojí 6USD. Opět tu potkáváme včerejší nahaněče, varují nás před Cocou, prý se tam hodně krade a je tam nebezpečno.V půl druhý vyjíždíme, je před námi víc jak 6 hod v autobuse. Sedíme úplně vepředu, je děsný vedro a paří sluníčko. Cesta je stejně kamenitá jako všude jinde. V jednom městě je rozbitej most, takže musíme přímo přes vodu brodem. Asi v polovině cesty řidič staví na jídlo, jsme u vstupu do národního parku Sumaco, na místní vulkán jsme si taky brousili zuby, ale nakonec jsme skončili na Reventadoru. Jedeme dál, lidi nastupují a vystupují, zrovna teď nalezla skupinka otrhanejch chlápků s mačetama, chvilku po nich muž s plynovou bombou a kojící matka, sem tam studentík v předpisové uniformě-prostě tady je možný všechno. Venku se rozpršelo, v dálce se dokonce párkrát zablesklo. Cestující si nechávají zastavit dle potřeby, většinou v nějaké vesničce (tři chatrče a reklama na Colu), ale také uprostřed džungle či plantáže. Všude pobíhají toulaví psi nebo slepice. V půl osmý jsme v Coce. Žádné zdržování a jdeme hledat hotel. Cestou koukáme po cestovkách, ale vypadá to dost bledě a navíc je to tady hnusný. Po několika pokusech nakonec končíme v Residencialu Tungurahua (3USD). Je to zatím to nejhorší, v čem jsme spali, ale co tu jednu noc to vydržíme a ráno už bude světlo. Světlo v pokoji se rozsvící šlusnutím, na stropě je hučící ventilátor a hajzlíky jsou taky povedený. Jdeme ještě na jídlo do hospůdky, kterou jsme si vyhlídli cestou. Objednáváme 3x kuře s rejží, colu a pivka. Čekáme dlouho, Iveta mezitím stačila na záchodě spočítat šváby. Uf, konečně to nesou. Kuře je malinkatý, je to spíš takovej vrabčák. Snědeno, zaplaceno 7,5USD a spát.

PÁ 8. března

Uf, to zas byla noc-rány-bouchání-dupání-řev motoru-troubení. Kolem 7mý hod vstáváme. Venku začíná opět pařit slunce, na verandě hotelu hraje TV. Necháváme tu bágly a jdeme do cukrárny na snídani-sladké pečivo a litr mlíka 2,3USD. Pak se jdeme zeptat do informační kanceláře na trek do džungle. Nabídka je neuvěřitelná 50USD/den. Zkoušíme náš trik – max 100USD na osobu na 4 dny – no vida a jde to! Konečná suma je 320USD za všechny. Jdeme na hotel přebalit bágly, do jednoho dáváme spacáky a věci na 4 dny do malejch batůžků. Zbylé dva batohy necháváme v cestovce, fasujeme holiny – Baťovky, platíme zálohu (1/2) a jdeme na internet (3USD!), jídlo a pivo. Venku je asi 40st., je to peklo. Dáváme si polívku a rizoto s banánem. V jednu hodinu máme sraz v cestovce, cestou zjišťujeme, že jsme zapomněli v cestovce průvodce. Vracíme se pro něj - uff, máme ho zpět. Taxíkem (platí Enrico) jedeme asi dvě minuty na autobusák, tam nakládáme barel s benzínem, bednu s jídlem, ovoce, plynovou bombu a vařič, nádobí a náš batoh se spacákama. Vezeme se na střeše busu, je to fajn. A slunce pořád pere. Průvodce se jmenuje Enrico-tak trošku kulturista, delší vlasy a knírek a sepraná kšiltovka Nike. Po více jak dvou hodinách jízdy vystupujeme, odnášíme všechno k řece. Přijíždí objednaná dlouhá kanoe s motorem. (Enrico chce 50USD navrch – nasrat!). Nakládáme naše věci, nasedáme a něco málo přes hodinku se vezeme po řece Rio Tiputiny. Cestou koukáme a srovnáváme s Vltavou, Ohří, Lužnicí…Bohužel máme foťáky a kameru v báglu, takže nic. A jsme na místě, je tu pár kanoí, asi 6 dětí, prase, pes, slepice, kuřata a jeden dřevěný dům-přístřešek-tam budeme spát.. Děláme místním divadlo tím, že se jdeme do řeky umejt. Potom vynášíme věci do domu, Enrico začíná vařit večeři, my se povalujeme a hrajeme kostky. Začíná se stmívat, svítíme si svíčkou, elektrika tu není, pouze agregát pro případ nouze. Naše hra zaujala jak domorodce (hlavně děti) tak i Enrica, kterej se dokonce i přidal a docela mu to jde. Poprvé vyhrál Vencos, pak Cára. Večeříme výbornou polívku a něco jako lečo s rýží a tuňákem. K tomu dostáváme ovoce z palmy čontadůro-zvenku to vypadá jako rajče, uvnitř je to meruňka s peckou, ale chuť to nemá, od domorodců dostáváme mlíko z juky (kořen), chutná jako jogurt. Připravujeme spaní, moskytiéry a jdeme spát. V noci řval kohout.

SO 9. března

Vstáváme brzo s kohoutem, snídáme pečivo se sýrem, máslem a ananasovou marmeládou, kafe a kakao. Balíme, Enrico nám ukazuje všemožné léčivé rostliny, ale taky kafe, kakao a kopřivy. Navlíkáme se do holínek a kolem osmé už se vezeme v lodi, je sice menší než ta včerejší, ale aspoň do ní tolik neteče. Jedou s námi ještě dva mladíci. Cestou hodně fotíme a točíme: opice, tukany, motýla, hnízda ptáků, stromy. Párkrát stavíme, Enrico vždycky na chvíli odběhne a vrátí se s nějakou léčivou rostlinou, ale třeba taky s čajovými lístky. Občas míjíme palmovou chýši, ale najednou jako když utne, nikde nic, jenom my, voda a džungle. U opic se Cárovi posral foťák (paměťová karta) - je nasranej. Po 3hod. jízdy stavíme, vynášíme věci, Enrico s mladíkama čistí mačetou místo pro přístřešek, který staví z igelitu, na zem klade palmové listí a okolí polejvá petrolejem – kvůli hmyzu. Obědváme ananas a pomeranč. Je horko přes 30st. Asi půjdeme chytat do laguny piraně. Jo šli jsme a uřízli jsme si pěknou ostudu - zatímco „domácí“ vytahali asi 6 piraň, V. s C. chytili po jedné rybičce a ještě to nebyly piraně (vaičiči) a Ivet to vzdala hned na začátku-přetrhla vlasec a šla raději fotit. Jinak jsme viděli taky rejnoka-mantu. Cestičku zarostlou džunglí vysekával Entrico mačetou. Cestou zpět jsme si byli připravit místečko na noční čekání a koukání se na kajmany. Po návratu jsme se vykoupali v řece (bez piraň), namazali se repelentem.  Cára si zalez pod moskytiéru a píše deník. Venca s Ivetou hrajou venku kostky a Enrico dělá jídlo. Večeříme samozřejmě nachytané ryby, k tomu rejži a vařený maniok-kořen yuky. Po večeři chvíli kecáme a pak vyrážíme na noční pozorování kajmanů, bohužel se žádnej neukázal. Na jednom místě Enrico chvíli koukal a do vody, najednou švihnul mačetou a vytáhnul velikýho ancistrusa (rybu). Po návratu (20:30) jsme zalezli a šli spát. Ještě chvíli posloucháme a nahráváme zvuky džungle.

NE 10. března

Po snídani (vejce) balíme tábor, jdeme asi na dvě hodiny do džungle, Enrico nám ukazuje různé léčivé rostliny a jejich plody. Houpali jsme se na liáně. Taky jsme viděli žáby všech velikostí, želvy, pár ptáků a opice. Po návratu naházíme vše do lodi a proti proudu vyrážíme vstříct dalším dobrodružstvím. Asi po hodince zastavujeme a jdeme asi 1/4 hod k ohromnýmu stromu, fotíme. Cestou jíme meloun. Po další hodině jízdy stavíme u břehu, vynášíme věci z kanoe a u malé chýše domorodce Peera přebalujeme jen nejnutnější věci na výlet k další laguně. A už vyrážíme, jdeme my 3, Enrico a Peer. Cesta džunglí je krásná, ale holiny jako turistický boty v 30ti stupňovým vedru při 100% vlhkosti fakt nic moc. Enrico prosekává zarostlou stezku mačetou a my funíme za ním. Cestou Ivet málem šlápla na nebezpečného hada-Ekis. Po více jak dvou hodinách jsme na místě-zarostlá louže uprostřed džungle. Jsme zpocení a smrdíme, nalétávají na nás hejna velkých rezavých mušek, naštěstí nekoušou. Převlékáme se do suchého, do sandálů- pro scvrklý nohy z holin je to úleva. Enrico vyrábí přístřešek, Peer vysekává výhled, abysme v noci mohli pozorovat kajmany. Potom Peer rozdělal za pomoci benzínu oheň a z ptačího hnízda vyndal dvě mláďátka kanára, prý jako návnadu na ryby. Václav má chuť na pivo. Nahoře na kopci dupal asi tapír, byl to docela rámus. Zatímco Enrico chytal ryby – vytáhnul 3 pěkný kousky, tak Peer přichystal večeři – kuřecí polévku z pytlíku, k tomu tuňák, zelenina a rýže. Pozorujem Tarantule a světlušky (autíčka). Kolem sedmý hodiny jako když utne a veškerá havěť jako moskyti, komáři a spol. přestala otravovat, je klid. Posloucháme zvuky džungle a pozorujeme kajmany na druhém břehu, vidíme ve světle baterky jejjich veliké oranžové oči-dohromady asi 4 kajmani. Sedíme, kecáme asi do 20:30, ještě nahráváme noční zvuky džungle a usínáme.

PO 11. března

Dneska má Cárova maminka narozeniny. Vše NEJ! Budíme se brzo-okolo sedmé, možná ještě dřív. Peer s Enricem zažehávají benzínem oheň-blaf, a chystají snídani. Postupně balíme a snídáme tvrdý sladký housky se sýrem, kafe, kakao a opečený banán. V osm vyrážíme zpět, jdeme v pohodě hodně zastavujeme a Enrico nám stále ukazuje různé léčivé a užitečné rostliny a stromy. Ochutnali jsme vodu z liány, ošetřili jsme si rány šťávou (krví) ze stromu a ochutnali jsme listí (něco jako salát). Po dvou hodinách jsme zpět u Peetovi chatrče, chvíli odpočíváme a pak opět proti proudu vyrážíme dál. Asi po dvou hodinách stavíme a jdeme k vodopádu-umýt se a hlavně svlažit spařený těla. U vodopádu fotíme motýla a koupeme se. Pak se vracíme zpět k lodi. Cestou ochutnáváme ovoce Cambia. Kánoí zpátky proti proudu do vesničky, kde nás před 3mi dny vyplivnul autobus. Čekáme asi 20 min a už je tu bus. Nakládáme naše krámy, nasedáme dovnitř a vezeme se do další vesnice. Tady bus zastavuje, my vystupujeme a jdeme na pivo. Ani ne po hodince má Cára s Václavem dohromady 5 piv, Enrico stihnul sám 4 a už se vezeme do Cocy. My sedíme na střeše, Enrico v buse hučí do dámy v letech, kterou jsme vezli na lodi. Řidič jede jako prase, Cáru trápí močák, ale naštěstí stavíme a zatímco Enrico kupuje pivka tak Cároš utíká močit. Dostáváme piváky na střechu a jedeme dál. Po čase Cára opět skučí kvůli čůrání, a tak se přesouvá dozadu a za jízdy si ulevuje (autobus má vzadu takovou ohrádku). Opět stavíme – Enrico nakupuje malý lahváčky. Cára zase močí. Po dvou hodinách jsme v Coce (17 hod). U Enrica bereme bágly a jdeme nakoupit suvenýry-foukačku 6USD, rainstick 7USD. Kupujeme lístky do Teny za 6USD na 19:30. Enrico jde pořád s námi-i na jídlo: kuře, hranolky,rejže+teplý pivo s ledem. Po jídle se loučíme, jdeme se projít a do cukrárny na dorty a limošku a na bus do Teny. Odjezd 19:30 je opožděn o 10 min., protože bus přijel úplně plnej a nejen my si nemáme kam sednout. Nakonec řidičův pomocník vyhazuje z našich míst černý pasažéry a my konečně sedíme. V buse je děsný horko tipuju tak na 50st., venku je o 20st. míň, všichni se potí a smrdí jako my. Alespoň, že jsou otevřený okýnka a vzduch proudí skrz bus. Ačkoliv to vypadalo děsivě, tak cesta proběhla v klidu, dokonce jsme i něco málo naspali.

 ÚT 12. března

V 0:45 jsme v Teně na autobusáku, jdeme zjistit spojení do Quita-paráda jede to v jednu hodinu (5USD/os). Kupujeme si do busu ledovou colu a jedeme. Sedíme vepředu, bus je poloprázdnej, za chvilku usínáme. Kolem půl pátý se budíme v Baeze, venku se znatelně ochladilo a tak nám je v sandálkách a kraťasech jaxi zima. Choulíme se a snažíme se ještě spát, je fakt kosa, brrrr.. Po sedmý hod. ráno jsme v hlavním městě – snídaně na nautobusáku, záchod a jdeme koupit lístky na bus do Otavala-jede to asi za 5 min.(1,5USD/os). Nějakej debil nás přesvědčuje, že jen jeho bus je ten pravej-dáváme dolů bágly, ale pak zjišťujeme, že náš lístek je do jinýho busu a tak zase jako blbci všechno přendáváme. V osm už se my (a dokonce i naše bágly) vezeme do Otavala, venku zatím vylezlo sluníčko a hřeje. V TV běží něco jako snídaně s Novou, ale španělsky. Kus za městem přistupuje matka s dítětem a sedne si k Cárovi, dítě zvrací do uličky. Po dvou hodinách vystupujeme v Otavalu. Začíná pěknej pařák, ufff. Cára se rozespal a je ještě víc nahluchlej, než jindy. Václav na něj křičí. Docela nás překvapuje, že nikde nejsou žádný stánky s indiánským zbožím-kvůli tomu jsme přece tady! Jdeme přes město do hotelu. Zkoušíme jeden podle průvodce, ale je drahej (5USD-bez sprchy). Zkoušíme to za rohem v hotelu Santa Fé, cena 3USD je v pohodě. Na pokoji padáme na postele-ufff po 16,5 hod. sezení v buse konečně pořádná postel! Dáváme na sluníčko usušit mokrý věci z džungle, postupně se sprchujeme a pereme nejnutnější věci a smradlavý hadry. Pak jdeme na jídlo, venku se ochladilo, rozhodně to není na kraťasy, triko a sandály bez ponožek. Zalejzáme do jídelny, Ivet si dává hamburger s hranolkama a colu, kluci maj menu: polívka, kousek vepřovýho s hranolkama a rýží, k tomu miska pražený kukuřice, salát a džus. Potkáváme tu sympatického chlápka - černocha, kterej to zná Suchdole-„nejlepší je „cholky, smašák a pifo“. Platíme 3,7USD, pak se jdeme zpátky do hotelu přiobléknout a znovu vyrážíme do města, začíná trošku pršet. Okukujeme krámky se svetry a vlnou, ale nic nekupujeme. Konečně nalézáme tržiště na Poncho Plaza. Nejprve jenom koukáme, ale pak se dáváme i do nakupování:

Iví a Venca:

2 trika 8,5USD (pův. 2x 6USD)

hamaka 8USD (pův. 12USD)

2 koberce 27USD (pův. 39USD)

 

Cároš:

hamaka 8USD (z 12USD)

kalhoty 3USD+1 grátis (z 6USD)

košile 4USD (z 5USD)

kloboučky 2USD

náramky 2USD

J edna trhovkyně se nás ptá odkud jsme, když se dovídá že Checo, hned nám ukazuje, že všechny ty korálky jsou bižuterie z Jablonce. Trhovci pomalu balí krámky a náměstí se vyprazdňuje. Jdeme na hotel, prohlížíme si nakoupené zboží a počítáme zbývající dolary a nezbytné výdaje. Vaříme na liháči večeři-těstoviny. Cára zjišťuje ztrátu nože (asi zůstal v hotelu v Coce, ach jo), následně nešikovně rozsypal chleba po pokoji, prostě má svůj den. Houbový těstoviny jsou bez chuti, ale hodně pepře pomáhá. Vašek studuje zlobivou kameru. Hrajeme kostky na novém koberci, jelikož hrajeme s jinejma kostkama než obvykle, tak to moc nepadá. Náhodou vyhrál Cára, stačilo mu k tomu pouhých 863b. Jdeme spát.

 STŘ 13. března

7.30 všichni máme průjem. Jdeme do města pro hodně sladký pečivo a na snídani, v hotelu vaříme čaj a kakao. Kluci do sebe slovně rejpou, Iveta z toho má srandu. I+V zkouší zabalit foukačku do koberce a následně do báglu-snad to ňák půjde. Dopoledne vyrážíme do města nakoupit zbývající drobnosti pro ty, co zůstali doma. Zase jsme utratili spoustu peněz, ach jo. Ivet koupila 4balíky vlny (8USD). Kolem jedné hod. se vracíme na hotel, vaříme polívku, obědváme a odpočíváme. V+I vyráží na zeleninový trh nakoupit velké lusky a chilli papričky, Cára zůstává na hotelu. Navečer se jdeme všichni projít, cestou fotíme zítřejší cíl-vulkán Imbabura 4.609m, pak zalejzáme někam na večeři-3x hamburger+hranolky a cola po 1,2 USD. V TV dávaj Simpsnovi. Na cestě zpět kupujeme láhev rumu (0,7l za 1,9USD) na hotel. Tam hrajeme kostky a popíjíme. Rum je výbornej. Ivet po druhém hrníčku dostává chuť na cigárko-postupně jich vykouřila asi šest a k tomu měla několik hrnečků coly s rumem. Kluci pijou jenom rum. Když už je dopito a my uléháme ke spánku, tak Ivet nám se smíchem oznamuje, že se jí motá hlava a asi půjde blinkat - nelže.

  ČT 14. března

Budíme se brzo, ještě před sedmou. Cára jde koupit pečivo ke snídani, Venca vaří polévku, čaj a kafe. Iveta po včerejší pitce nevypadá nejlíp a rozmýšlí se, jestli s náma vůbec půjde na sopku. Po snídani se rozhoduje, že půjde, ale je na ní vidět, jak trpí, chudinka. Po osmé hodině vyrážíme, kousek přes město a dál směrem k laguně San Pablo, cestou na nás neustále útočí potulní psi-je to blbej pocit. Počasí je ideální na výlet-teplo a pod mrakem. Trošku fotíme a točíme. Konečně jsme u laguny-vypadá jako typickej jihočeskej rybník-bahňák, akorát má modrou vodu. Na březích vidíme místní, jak perou prádlo. Uhybáme ze silnice a mezi políčky se vším možným začínáme pozvolna stoupat vzhůru. Pořád na nás dorážej psi-mrchy. V deset hodin potkáváme domorodce, dáváme se s ním do řeči. Zajímá ho odkud jsme, ale Čechy mu nic neříkají. Tvrdí nám, že na vrchol vulkánu je to dvě, max. dvě a půl hodiny cesty. To nás trochu uklidňuje, ale moc mu nevěříme-známe svý lidi…. Stezka mezi políčky se zužuje, lidí a psů ubívá, jen občas je vidět několikahlavé stádo krav. Políčka končí, stezka se zvedá a my funíme pořád do kopce. Iveta v jednu chvíli vypadá, že už neudělá ani krok, za chvíli však udělala to samý co včera večer. Nakonec se nějak sbírá a vyráží dál, pro změnu opět do kopce. Stezka vede podél koryta vyschlého potoka, najednou nevíme kudy dál a tak to bereme vpravo vzhůru do travnaté stráně. Trsy trávy nás šlehají do lýtek, to zas budeme vypadat. Konečně jsme na hřebenu a vidíme, kolik nás toho ještě čeká-moc! Iveta se rozhodla, že nebude pokoušet osud a oznamuje nám, že tady na nás počká-je 13:15. Cára s Vencou tedy vyrážejí sami k vrcholu, pořád vzhůru travnatou strání, už vidí její konec a začátek skály, ale mají to ještě sakra daleko. Kolem druhé hodiny končí tráva a začíná skála, vřes, a něco jako kosodřevina. Po necelé hodině škrabání se vzhůru jsou téměř na vrcholu, zbývá jen pár desítek výškových metrů, jenže už jaxi není kudy a sil také už nemáme nazbyt, rozhodujeme se pro sestup. Ještě pár záběrů, musli tyčinka a zpátky. Dolů to jde znatelně lépe, ale taky žádnej med-ozývají se odřené nohy z holinek a Vencův otlučený kotník. Ivet nalézáme v podstatně lepším stavu, než jsme jí tu zanechali. Svačíme housky s tuňákem, dopíjíme vodu a opět strání dolů ke korytu potoka. Vencu kromě kotníku začíná pobolívat hlava asi z těch výškových změn. Cestou nabíráme vodu, sterilizujeme jí a makáme dolů. Trošku se zatáhlo a spadlo i pár kapek deště. Potkáváme stádo krav a bejků, máme z nich strach a čekáme až je pasáček odvede někam dál. O kus níž stojí přímo na cestě další stádo, ach jo! Míjíme ho v pohodě a už jsme opět mezi políčky. Všichni po nás chtějí peníze-za focení, na jídlo nebo jen tak, protože jsme gringos. Rozhodujeme se, že kopec před Otavalem obejdeme z druhé strany. Chyba-není tu asfaltka, ale prašná cesta, opět se spoustou útočných psů-naštěstí jsme vybaveni holemi, ze kterých maj respekt, ale i přesto na nás občas nějakej vyjede. Vaška bolí kotník čím dál víc. Nakonec se úspěšně, už téměř za tmy vracíme do Otavala. Po cestě se nám naskytl nádherný pohled na večerním sluncem osvícený nedobytý vulkán Imbabura, tak fotíme a točíme. Cestou rozhodujeme, že se zítra vykašleme na návštěvu monumentu na rovníku a pojedeme rovnou do Quita. V Otavalu po chvíli hledání zalejzáme do hospody (až na druhej pokus – v první měli jenom jedno pivo a ještě teplý), objednáváme piva a kuře s rejží, bramborama (studenejma) a polívkou. Všichni jsme pěkně vyřízený-nejvíc to dává najevo Cára a vylejvá misku s chilli omáčkou. Po jídle jdeme na hotel, uvolňujeme zničený nohy ze sevření bot, sprchujeme se (teče teplá voda!), Cára píše deník a jdeme spát. Určitě to bude zasloužený odpočinek. Dobrou noc. 

PÁ 15. března

Ráno nás asi v 6hod vzbudil zpěv nějaké šílené ženštiny, okřikli jsme jí a spíme dál-skoro do půl 9tý. Do města pro pečivo, zabalit bágly a na autobusák. Odchod v 10.15. Kolem půl jsme na autobusáku, hned se nás ujímá nahaněč a za 1,5 USD se vezeme do Quita. Kolem jedné jsme tam, jdeme rovnou do Grand Hotelu, vyzvedáváme letenky a poslední peníze, ověřujeme rezervaci letu a jdeme do města na jídlo: rybí polívka, maso s rýží a čočkou a hugo za 3 USD pro všechny. Cároš chce koupit bráchovi Ekvádorský národní fotbalový dres – ačkoliv v něm tady chodí každý druhý kluk, tak ho nikde nevidíme prodávat, nakonec ho nálezáme ve značkovém obchodě (14USD). Taky kupujeme CD, chilli omáčky, pivka, rum, banánky pro Beru a cigára. Kolem pátý se vracíme na hotel na pokoj, naposledy přebalit bágly, objednat tágo na ráno na letiště a do koberce zabalit foukačku a vlnu. Jdeme na poslední večeři-velký dobrý kuře s rejží a hranolkama (co jinýho), k tomu pivka a kola (11USD). Cestou ještě cigárka a pivka na hotel, Ivet se myje a Václav holí. Uléháme, ale před zítřejší cestou domů nemůžeme nějak usnout a navíc se nám bouří střeva. Nevíme po čem, ale všichni máme srajdu jak bič. Každý z nás přes noc několikrát využil zázrak, zvaný záchod.

SO 16. března

Moc jsme toho nenaspali, vstáváme kolem půl sedmý, pro změnu jdeme opět na záchod, , dopíjíme pivka, cpeme do sebe Reasek, Endiaron a suchý housky ze včerejška. V sedm už sedíme v taxíku a vezeme se na letiště. Černý taxikář nadává na černocha, kterej mu vjel do cesty-negr! Před půl jsme na letišti a víc jak půl hodiny čekáme na odbavení a kontrolu (velmi důslednou), ale naštěstí je vše OK. Uff, rumy prošly. Při vyřizování letenek (bohužel nesedíme spolu) se Venca Ivety zeptal, kdy se platí těch povinných 25USD (odletová taxa). Iveta vyjekla a směsicí španělštiny s angličtinou se u slečny za přepážkou dožaduje vrácení odbaveného batohu, ve kterém je těch 75USD. Slečna se téměř po hlavě vrhla na pás mezi zavazadla a zachránila nás. Přesně na čas se náš Boing 757 odlepil od země a my opouštíme Ekvádor, který nám byl na měsíc domovem. Let probíhá bez potíží, obědváme hovězí s něčím. Ke kafíčku jsme si dali víno, protože neměli pivko, ach jo. V Miami přistáváme na čas, v 13.50. Jdeme asi kilometr přes letištní halu na imigrační, po vystání více jak půlhodinové fronty nám úředník-dvoumetrový černoch vysvětluje, že když máme víza musíme vyplnit jiný papíry, než máme. To se celé opakuje ještě jednou, ale nakonec se nám podařilo vyplnit vše tak jak má být a přes další kontrolu jsme se dostali k našim batohům. Nakládáme je na svá bedra a opět víc jak kilometr k odbavení. Iveta a Cároš do sebe rvou Reasec maj pořád průjem. Cárovi to letí v 16.50, V+I frčej až v 20.30, sraz maj zítra v Londýně, snad se najdou……. . Jo tak se nám nakonec podařilo se najít 12.00. I+V šli z terminálu pěšky, na rozdíl od Cáry, kterej jel letištním busem a vyhnul se tak imigrační kontrole. Jdeme na kostky, Venca si dává cigárko, po dvou hodinách se na obrazovce objevuje číslo naší Gate-22. Na osobní prohlídku jde Cára, pak už jen letadlo, o 20 min zpožděný start, a kolem půl šestý bysme měli bejt v Praze na Ruzyni.  

chceš další ? - zkus Indonésii

zpátky na začátek